rymoliryktando.pl - przekazujemy wiedzę, budując rozpoznawalność marki

Napisz do nas aby znaleźć się na blogu!

Na czym polega druk 3D i jakie jest jego zastosowanie?

Anastazja Brzezińska 2023-01-02 0 komentarzy
Na czym polega druk 3D i jakie jest jego zastosowanie?

Warszawska firma zajmująca się drukowaniem trójwymiarowych części stosuje kilka technik, które pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty dla realizowanego projektu. Jedną z nich jest metoda wykorzystująca filament PLA jako budulec. Tworzywo to topi się w niskiej temperaturze, dzięki czemu wytwarzanie elementów za jego pomocą trwa krótko. Dysze podają półpłynny poliaktyd i nakładają na siebie kolejne warstwy. Wydrukowany przedmiot po utwardzeniu nadaje się od razu do obróbki, czyli szlifowania. Oprócz poliaktydu stosuje się również:

  • sproszkowany poliamid – idealny do przygotowywania elementów o skomplikowanej budowie,
  • żywicę akrylową, która pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej dokładności odwzorowania modelu,
  • sproszkowane stopy metali (np. tytan, aluminium czy kobalt) – przydatne, gdy trzeba wydrukować część o dużej wytrzymałości mechanicznej.

Do zrealizowania wydruku potrzebne są jednak nie tylko odpowiednia drukarka oraz materiał, ale też trójwymiarowy model i jego projekt opracowany w programie komputerowym. Tym w firmie 3D Tarnawa zajmują się wyłącznie doświadczeni pracownicy, którzy pomagają również w doborze tworzywa.

Druk 3Dpozwala na wytworzenie stosunkowo niskim kosztem solidnych i pełnowartościowych części do samochodów czy maszyn przemysłowych. Co więcej, możliwe jest też wyprodukowanie elementu o lepszych parametrach niż pierwowzór.

Skomentuj wpis